Jak používat denní Produktivní diář


Vítej mezi ty, kteří umí snít, touží se v životě posouvat dál, mají velké cíle a hlavně je umí zrealizovat! Protože od toho je tady náš Produktivní diář,

aby ti pomohl na tvojí jedinečné cestě, v průběhu které měníš své sny ve skutečnost! 

Ale na rovinu si řekněme, že bez tvojí snahy to nepůjde. Ty jsi klíč k vlastnímu úspěchu a ty neseš zodpovědnost za své činy. Tohle je důležitý základ, který musíš přijmout tady a teď.

Co do následujících měsíců dáš, to získáš. Nikdo jiný práci za tebe neudělá. Neumíme kouzlit a nevyčarujeme pro tebe zázraky, ale vyrobili jsme náš diář pro to, abychom ti maximálně pomohli a navedli tě.

Pokud se budeš poctivě řídit diářem, správně prioritizovat, pracovat s Pomodoro metodou a uděláš svoje maximum pro splnění hlavních úkolů dne, tak tě úspěch zaručeně nemine.

 

 

Bucket list

Tvůj prostor ke snění a zapsání si svých přání. Sepiš si zážitky, které toužíš prožít. Nenechávej si svá přání pouze ve své hlavě, ale dej je na papír a průběžně se k nim vracej.

Pokud patříš mezi příliš ctižádostivé osoby a přespříliš pracuješ, možná u toho zapomínáš žít. Pokud často prokrastinuješ, je dost možné, že svá přání odkládáš na neurčito.

Jenomže život máš pouze jeden a časem zjistíš, že není dobré ho neustále odkládat, protože některé příležitosti se jen tak snadno nevrátí.

Proto buď produktivní, makej na svých snech, ale nezapomeň u toho i žít!

Jak používat Bucket list:

  • jako první si sepiš zážitky, které si přeješ zažít
  • dále si zde můžeš zapsat cíle v rámci svého osobního rozvoje
  • poté dopiš i hmotné věci, po kterých toužíš a které by ti opravdu udělali radost nebo by tvůj život zlepšily
  • nemusíš vyplňovat všechny řádky
  • vpravo vedle tvého přání si dopiš datum, kdy se ti daná věc splnila (alternativa je zapsat datum, které bude sloužit jako časový limit - termín, do kdy si chceš splnit přání)
  • odškrtni si checkbox, až budeš mít splněno

Tip: V průběhu roku se ke svým přáním namátkově vracej. Ptej se sama sebe, zda děláš něco pro to, aby se tvá přání mohla uskutečnit?

 

Průvodce pro výběr hlavních cílů

Tady začíná tvé stanovení velkých cílů - jsou to ty cíle, které pravděpodobně silně ovlivní tvůj život, spokojenost a posunou tě někam dál. Nejsou jednoduché ke splnění, vyžadují vizi, ctižádostivost, vytrvalost a dobrý plán.

Tato sekce je sestavena z promyšlených otázek, které ti pomohou vybrat si ty nejvhodnější dlouhodobé cíle.

Dobře zvolený cíl má větší šanci na dosažení. Je důležité vybrat si cíle, které jsou pro tebe smysluplné a motivující, a zároveň realistické a měřitelné. 

Někdy máme mnoho přání a cílů najednou a chtěli bychom se pustit do všeho současně - ale tento přístup ti rozhodně nedoporučujeme! Velké cíle bývá těžké dotáhnout, motivace se s časem vytrácí a objevují se neočekávané překážky.

Pokud si stanovíš příliš mnoho cílů najednou, budeš muset rozptýlit svou energii a pozornost mezi mnoho různých činností. To snižuje efektivitu a zvyšuje stres, což nakonec může vyústit v únavu a pocit vyhoření… a hlavně, v nesplnění žádného z tvých cílů a zklamání ze sebe sama.

Důležitý je fokus na cíl a vytrvalost! Proto se nesmíš zahltit mnoha směry naráz a nesmíš se přetížit. (Zejména pokud trpíš poruchou pozornosti)

Věnuj této části diáře dostatečnou pozornost a poctivě si odpovídej na všechny otázky. Na konci této dvojstránky bys měla být schopna stanovit si 1 až maximálně 3 hlavní cíle, které mají největší potenciál změnit tvůj život k lepšímu.

Tip: Tyto cíle si přepiš na následující projektové stránky.



Projekty a stanovení velkých cílů

Výborně, už máš stanoven minimálně jeden větší cíl. Pokud jich máš více, nezapomeň, že nemusíš na všech cílech pracovat naráz. Dobře zvaž své časové možnosti a zkus si na sebe nabrat jen tolik, kolik je reálné s trochou ctižádosti zvládnout.

Tip: V tomto diáři jsou pro tebe připraveny 3 velké projekty, protože ty už nyní víš, že větší množství projektů na stejné období nedoporučujeme.

 

Práce s projektovou stránkou u větších cílů je důležitá, protože si zde vytvoříš plán a rozpadneš si cíl na menší a jednodušší kroky. Díky tomu bude tvůj projekt lépe uchopitelný, zvládnutelný a nebudeš se ztrácet v chaosu s tím, že nevíš co máš vlastně dělat. 

Rozhodně nezapomeň na stanovení termínu dokončení projektu a urči si měřitelný cíl - jen tak budeš v průběhu vědět, jaký je tvůj směr a zda se ke splnění cíle přibližuješ. Díky měřitelnému cíly si budeš moct celý projekt na závěr vyhodnotit.

 

Tip: Stránku s vyhodnocením a další zajímavé otázky najdeš v diáři za měsíčními přehledy. 

 

Důležitá pravidla pro zvýšení šancí na úspěch:

Pravidlo č.1 - Vždy si stanovit časový plán a termín pro dokončení cíle. Tento termín by měl být v rozmezí nejdříve za 1 měsíc a maximálně za 6 měsíců (delší období tě může demotivovat)

Pravidlo č.2 - V jednom období mít 1 až maximálně 3 velké cíle ( ne více!)

Pravidlo č.3 - Snažit se mít v jednom období cíle, které jsou navzájem v synergii (cíle se nesmí navzájem vylučovat)

Pravidlo č.4 - Každý cíl musí být specifický (cíl lze přesně stanovit a změřit)

 

 

Měsíční přehledy

Na každý měsíc si stanovíš hlavní cíle měsíce, jak v pracovní, tak osobní oblasti života. Určitě by se zde měli objevit zejména takové měsíční cíle, které povedou ke splnění velkých cílů (viz projektové plánování). Měsíční priority budeš dále rozdělovat na menší úkoly v jednotlivých týdenních přehledech.

 

Plánování nového týdne

Základ úspěchu je plánování s předstihem! Doporučujeme, aby sis udělala páteční nebo nedělní rituál, kdy budeš věnovat pár minut zhodnocení uběhlého týdne a přípravou na ten nadcházející. Není nic horšího, než v pondělí naskočit do rozjetého vlaku a teprve se za běhu rozhodovat o svých prioritách.

 

 

Prostor "Co je potřeba"

Vysyp sem všechny úkoly, které ti zatěžují hlavu. Ihned se ti uleví, když vše hodíš na papír a pročistíš svou mysl.

Tip: Co se ti do prostoru nevleze, tak už sem násilím necpi! Není dobré se zahlcovat nadměrným množstvím úkolů, které není reálné za 1 týden zvládnout. Zapiš si je rovnou do rámečku pro následující týden.

 

Prostor "Top pracovní a osobní cíl"

Ještě před rozběhnutím týdne si stanov hlavní cíle, kterých “musíš” za každou cenu dosáhnout - jedná se o horní políčka na stránce "Top pracovní cíl" a "Top osobní cíl".

Nezapomeň volit vždy ty nejdůležitější cíle, jejichž splnění tě dokáže nejvíce posunout. Týdenní cíle se většinou odvíjí od měsíčních cílů, kdy zde velké cíle dělíme na menší kroky. A pro lepší plán, jak hlavní úkol týdne splnit, si ho můžeš rozdrolit ještě na menší a příjemnější sousta.

 

Prostor "Čas pro sebe"

Když nemáš čas na sebe, můžeš mít pocit, že se ztrácíš. Bude v tobě narůstat stres a podrážděnost. Mít čas sama pro sebe je základ pro mentální zdraví, aby ses cítila vyrovnaně, zabránila pocitu vyhoření a nabrala energii.

 

Prostor "Návyky"

Správné návyky jsou základem úspěchu a jsou naprosto rozhodující, tak na nich makej. Když ti návyky první dny nejdou, nevzdávej se. Někdy trvá i několik týdnů, než dosáhneš výsledků.

Tip: Pro začátek začínej s menším množstvím návyků a až postupem času navyšuj jejich počet.

 

Prostor "Vztahy"

Zde si zaplánuj odměny, na které budeš mít nárok po splnění top priorit tohoto novéh Občas máme tendenci opomínet důležité osoby v našem životě. Naplánuj si s nimi kvalitní čas, který váš vztah vzájemně posílí. 

 

Prostor "Odměna"

Zde si zaplánuj odměny, na které budeš mít nárok po splnění top priorit tohoto nového týden. Motivace je důležitá a tvůj mozek se učí, že po splnění úkolů dostane odměnu. To podporuje produkci dopaminu v tvém mozku a podporuje motivaci do budoucna.

 

 

Denní plánování

Podle hlavních cílů týdne si dále určíš jednotlivé Top 3 priority na každý den. Tam patří takové úkoly, které musíš za každou cenu v ten daný den stihnout splnit. Jsou to úkoly, které jsou pro tvůj posun nejstěžejnější. Vždy je důležité si prvně naplánovat Top 3 úkoly a nejlépe si pro mě rovnou vyblokovat čas v rámci denního rozvrhu.

Tip 1: Je lepší svoje Top 3 priority dne plánovat již předcházející večer a nenechávat to až na ráno.

Tip 2: Netrap se, pokud se ti nedaří dodržovat a stíhat tvůj ideální denní harmonogram, který sis na daný den naplánovala. Ne každý umí odhadnout, kolik mu daná činnost doopravdy zabere času. Taktéž kolikrát nelze předvídat neočekávané a rušivé elementy. Tréninkem se tvé vnímání času zlepší, ale i tak je lepší si mezi jednotlivými aktivitami a úkoly nechávat časovou rezervu.

 

Na pravé straně hned pod top prioritami najdeš u každého dne úsek pro měření práce v časových úsecích. Tato metoda se nazývá Pomodoro a obecně funguje na principu 25 min práce a 5 min odpočinek.

Ne každému bude vyhovovat tohle nastavení, proto máš možnost si zvolit svůj režim. Při práci si zapni odpočítávání a po celou dobu pracuj nerušeně pouze na 1 úkolu (multitasking je zakázán!).

Tip: Pokud máš problémy se soustředěním a nerušenou prací, začni na nižším čísle (např. 10 min) a snaž se svou mysl vytrénovat a postupně zvyšovat délku pracovního úseku.

 

Níže pod Pomodorem můžeš zaznamenávat své zdravé stravování (třeba že si zakousla nějaké to čerstvé ovoce nebo sis dala jako přílohu zeleninu) a dále nezapomeň hlídat svůj pitný režim - mozek potřebuje pro správné fungování hydrataci.

 

Snaž se na každý den naplánovat pohybovou aktivitu - pohyb pomáhá pročistit hlavu a podporuje vznik těch chemických látek v mozku, které zlepšují náladu a výrazně pomáhají lepší mozkové aktivitě, lepší pozornosti a tím i vyšší produktivitě.

 

Horní a spodní zašedlá řada plná ikonek slouží pro tvé zaznamenávání drobných pozitivních návyků. Na straně s vysvětlivkami ikon najdeš jejich význam anebo si k nim můžeš dopsat svůj vlastní.

Nahoře denní stránky můžeš tyto ikonky považovat buď jako ranní návyky, nebo jako návyky nejen pro ráno, ale i celé dopoledne.

To samé platí pro ikonky na stránce dole - jsou to návyky určené pro tvé odpoledne a/nebo večer.

Na závěr dne můžeš věnovat minutu tomu, aby jsi vyjádřila svou vděčnost za cokoliv a tím trénovala pozitivnější vnímání.

 

Zhodnocení týdne

Poctivě zde věnuj čas otázce "Co můžeš zlepšit pro příští týden a jak?" - je to prostor pro tvou sebereflexi a stanovení si reálných menších změn do dalšího týdne.

Nezapomeň, že na odměnu za splněné cíle, máš nárok pouze tehdy, pokud jsi splnila jak pracovní, tak i osobní cíl týdne.

Urči si hlavní priority příštího týdne s předstihem! Ty vyplň nahoře na následující dvojstránce s plánováním dalšího týdne. Po stanovení priorit si můžeš odškrtnout checkbox dole na stránce Zhodnocení týdne.

 

 

Přejeme ti hodně úspěchů na tvé cestě.

Dej nám o sobě vědět například sdílením na sociálních sítích, rádi o tobě uslyšíme!

@creativky