Jak používat Produktivní diář

 

Vítej mezi ty, kteří umí snít, touží se v životě posouvat dál, mají velké cíle a hlavně je umí zrealizovat! Protože od toho je tu náš Produktivní diář,

aby ti pomohl na tvojí jedinečné cestě, v průběhu které měníš své sny ve skutečnost! 

Ale na rovinu si řekněme, že bez tvojí snahy to nepůjde. Ty jsi klíč k vlastnímu úspěchu a ty neseš zodpovědnost za své činy. Tohle je důležitý základ, který musíš přijmout tady a teď.

Co do následujícího roku dáš, to získáš. Nikdo jiný práci za tebe neudělá. Neumíme kouzlit a nevyčarujeme pro tebe zázraky, ale vyrobili jsme náš diář pro to, abychom ti maximálně pomohli a navedli tě.

Pokud se budeš poctivě řídit diářem, správně prioritizovat, provádět Pomodoro a uděláš svoje maximum pro splnění hlavních úkolů dne, tak tě úspěch zaručeně nemine.

 

 

Bucket list

Tvůj prostor ke snění a zapsání si svých přání. Sepiš si zážitky, které toužíš prožít. Nenechávej si svá přání pouze ve své hlavě, ale dej je na papír a průběžně se k nim vracej.

Pokud patříš mezi příliš ctižádostivé osoby a přespříliš pracuješ, možná u toho zapomínáš žít. Pokud často prokrastinuješ, je dost možné, že svá přání odkládáš na neurčito.

Jenomže život máš pouze jeden a časem zjistíš, že není dobré ho neustále odkládat, protože některé příležitosti se jen tak snadno nevrátí.

Proto buď produktivní, makej na svých snech, ale nezapomeň u toho i žít!

Jak používat Bucket list:

  • jako první si sepiš zážitky, které si přeješ zažít
  • dále si zde můžeš zapsat cíle v rámci svého osobního rozvoje
  • poté dopiš i hmotné věci, po kterých toužíš a které by ti opravdu udělali radost nebo by tvůj život zlepšily
  • nemusíš vyplňovat všechny řádky
  • vpravo vedle tvého přání si dopiš datum, kdy se ti daná věc splnila (alternativa je zapsat datum, které bude sloužit jako časový limit - termín, do kdy si chceš splnit přání)
  • odškrtni si checkbox, až budeš mít splněno

Tip: V průběhu roku se ke svým přáním namátkově vracej. Ptej se sama sebe, zda děláš něco pro to, aby se tvá přání mohla uskutečnit?

 

Projekty a stanovení velkých cílů

Tady začíná tvé stanovení velkých cílů - jsou to ty cíle, které pravděpodobně silně ovlivní tvůj život, spokojenost a posunou tě někam dál. Nejsou jednoduché ke splnění, vyžadují vizi, ctižádostivost, vytrvalost a dobrý plán.

Tip: V diáři je pro tebe připraveno 6 velkých projektů, ale to rozhodně neznamená, že by sis měla stanovit všech 6 velkých cílů naráz, NE! Pokud se příliš zahltíš vším najednou, zvyšuješ pravděpodobnost, že žádný ze svých cílů nedotáhneš do konce.

V případě, že máš mnoho cílů naráz a nevíš, pro který se rozhodnout, zeptej se sama sebe upřímně: 

  1. Které cíle jsou pro mě nejvíce důležité a které cíle nejsou tolik důležité?
  2. Které dva nebo tři cíle jsou právě teď nejvíce v souladu s mými životními hodnotami?
  3. Které cíle dokáží nejvíce ovlivnit ty oblasti mého života, které jsou v současnosti nejdůležitější pro moje štěstí a můj seberůst?

 

Důležitá pravidla pro zvýšení šancí na úspěch:

Pravidlo č.1 - Vždy si stanovit časový plán a termín pro dokončení cíle. Tento termín by měl být v rozmezí nejdříve za 1 měsíc a maximálně za 6 měsíců (delší období tě může demotivovat)

Pravidlo č.2 - V jednom období mít 1 až maximálně 3 velké cíle ( ne více!)

Pravidlo č.3 - Snažit se mít v jednom období cíle, které jsou navzájem v synergii (cíle se nesmí navzájem vylučovat)

Pravidlo č.4 - Každý cíl musí být specifický (cíl lze přesně stanovit a změřit)

 

 

Měsíční přehledy

Na každý měsíc si stanovíš hlavní cíle měsíce, jak v pracovní, tak osobní oblasti života. Určitě by se zde měli objevit zejména takové měsíční cíle, které povedou ke splnění velkých cílů (viz projektové plánování). Měsíční priority budeš dále rozdělovat na menší úkoly v jednotlivých týdenních přehledech.

 

Plánování a zhodnocení týdne

Základ úspěchu je plánování s předstihem! Doporučujeme, aby sis udělala nedělní rituál, kdy budeš věnovat několik minut zhodnocení uběhlého týdne a připravou na ten nadcházející. Není nic horšího, než v pondělí naskočit do rozjetého vlaku a teprve se za běhu rozhodovat o svých prioritách.

 

Plánování týdne - jak vyplňovat jednotlivé prostory

Prostor "Co je potřeba"

Vysyp sem všechny úkoly, které ti zatěžují hlavu. Ihned se ti uleví, když vše hodíš na papír a pročistíš svou mysl. (Tip: Co se ti do prostoru nevleze, tak už sem násilím necpi! Není dobré se zahlcovat nadměrným množstvím úkolů, které není reálné za 1 týden zvládnout. Zapiš si je rovnou do rámečku pro následující týden.)

 

Prostor "Čas pro sebe"

Když nemáš čas na sebe, můžeš mít pocit, že se ztrácíš. Bude v tobě narůstat stres a podrážděnost. Mít čas sama pro sebe je základ pro mentální zdraví, aby ses cítila vyrovnaně, zabránila pocitu vyhoření a nabrala energii.

 

Prostor "Návyky"

Správné návyky jsou základem úspěchu a jsou naprosto rozhodující, tak na nich makej. Když ti návyky první dny nejdou, nevzdávej se. Někdy trvá i několik týdnů, než dosáhneš výsledků. (Tip: Pro začátek začínej s menším množstvím návyků a až postupem času navyšuj jejich počet.)

 

Prostor "Odměna"

Zde si zaplánuj odměny, na které budeš mít nárok po splnění top priorit následujícího týden. Motivace je důležitá a tvůj mozek se učí, že po splnění úkolů dostane odměnu. To podporuje produkci dopaminu v tvém mozku a podporuje tvou motivaci do budoucna.

 

Zhodnocení týdne - jak vyplňovat jednotlivé prostory

Poctivě zde věnuj čas otázce "Co můžeš zlepšit pro příští týden a jak?" - je to prostor pro tvou sebereflexi a stanovení si reálných menších změn do dalšího týdne.

Nezapomeň, že na odměnu za splněné cíle, máš nárok pouze tehdy, pokud jsi splnila jak pracovní, tak i osobní cíl týdne.

Urči si hlavní priority příštího týdne s předstihem! Ty vyplň nahoře na následující dvojstránce s týdenním rozvržením. Po splnění si odškrtni checkbox dole na stránce Zhodnocení týdne.

 

Týdenní rozvržení

Ještě před rozběhnutím týdne (nejlépe o víkendu) si stanov hlavní cíle, kterých “musíš” za každou cenu dosáhnout - jedná se o horní políčka na stránce "Top pracovní cíl" a "Top osobní cíl".

Nezapomeň volit vždy ty nejdůležitější cíle, jejichž splnění tě dokáže nejvíce posunout. Týdenní cíle se většinou odvíjí od měsíčních cílů, kdy velké cíle dělíme na menší kroky.

Podle hlavních cílů týdne si dále určíš jednotlivé Top 3 priority na každý den. Tam patří takové úkoly, které musíš za každou cenu v ten daný den stihnout splnit. Jsou to úkoly, které jsou pro tvůj posun nejvíce důležité. Vždy je důležité si prvně naplánovat Top 3 úkoly a vyhradit si pro ně čas.

Tip: Je lepší svoje Top 3 priority dne plánovat již předcházející večer a nenechávat to až na ráno.

 

Na pravé straně najdeš u každého dne úsek pro měření práce v časových úsecích. Tato metoda se nazývá Pomodoro a funguje na principu 25 min práce a 5 min odpočinek.

Ne každému bude vyhovovat tohle nastavení, proto máš možnost si zvolit svůj režim. Při práci si zapni odpočítávání a po celou dobu pracuj nerušeně pouze na 1 úkolu (multitasking je zakázán!).

Tip: Pokud máš problémy se soustředěním a nerušenou prací, začni na nižším čísle (např. 10 min) a snaž se svou mysl vytrénovat a postupně zvyšovat délku pracovního úseku.

 

Na pravé straně dne, pod Pomodorem, si můžeš dopsat další (méně důležité) úkoly, nebo termíny schůzek, či jiné poznámky. Tento prostor je účelově omezený a to proto, aby jsi se nezahlcovala více, než je zdrávo. Zahlcování vede ke stresu a chaosu.

Tip: Na drobné úkoly je vhodné používat zvlášť to-do list, ať už v papírové nebo elektronické formě. Diář je ideální na zkombinování s elektronickými nástroji pro zaznamenávání úkolů anebo s elektronickým kalendářem.

 

Nezapomeň si hlídat svůj pitný režim a snaž se na každý den naplánovat pohybovou aktivitu - pohyb pomáhá pročistit hlavu a podporuje vznik těch chemických látek v mozku, které zlepšují náladu a výrazně pomáhají lepší mozkové aktivitě, lepší pozornosti a tím i vyšší produktivitě.

 

 

Přejeme ti hodně úspěchů na tvé cestě.

Dej nám o sobě vědět například sdílením na sociálních sítích, rádi o tobě uslyšíme!

@creativky