V čem vám metoda Bullet Journal může pomoct

Úvodní fotka v článku_02 (1024 × 750 px)

Co vůbec pojem Bullet Journal (zkráceně Bujo) znamená? Bullet Journal je kreativní metoda tvoření do prázdného tečkovaného diáře, která vám seskupí povinnosti, úkoly a pomůže vám k vyšší produktivitě a dobrému pocitu ze sebe sama.

Představte si váš normální den, kdy nestihnete všechny úkoly, které jste si naplánovali a na konci dne se z toho cítíte špatně a zároveň jste vyčerpaní. S tím vám právě Bujo lehce pomůže. Můžete to klidně ze začátku pojmout podle svého a zapisovat si pouze To-do listy, v kterých budete mít napsáno, co za daný den máte stihnout anebo se do toho můžete pustit více naplno. S Bullet Journalem se budete posouvat a stávat se tou nejlepší verzí sama sebe. K tomu vám pomohou tato konkrétní cvičení:

 

1) Habit tracker aneb Sledování návyků

Dejme tomu, že chcete začít nějakou novou aktivitu, dáme si příklad - začít cvičit. Sami se do toho nemůžete dokopat, hodíte si to do vašeho To-do listu a začnete. Po týdnu se vám nedaří ve cvičení pokračovat a proto využijete stranu ve vašem Bujo zápisníku s úkolem Sledování návyků. Zakreslíte či zapíšete dovnitř tento úkol a každý den si budete váš nový návyk odškrtávat po splnění. Po měsíci se můžete na sledovač podívat zpětně a zjistíte, jak často jste cvičení vynechávali, nebo možná budete překvapení, jak dobře se vám tento měsíc dařilo. Obojí pro vás může být motivace se ještě více zlepšovat a posouvat se.

 

2) Měsíční přehled

Jste typ člověka, který zapomíná na akce plánované dopředu a většinu času řešíte vše na poslední chvíli? Utvořte si ve vašem zápisníku měsíční přehled a na nic už nezapomenete. Příklad: Za dva týdny jedete na výlet, ale v hlavě máte tolik myšlenek, že do hodiny na to zapomenete. Popadněte Bullet Journal a zapište si výlet na daný datum. Každý večer či ráno pak do zápisníku nahlédněte ať víte, co vás v okolí dvou až tří týdnů dopředu čeká. A je to, nyní už na nic jen tak nezapomenete.

 

3) Bucket list aneb Seznam přání

Máte do života tolik snů a věcí, které chcete stihnout? Sepište si všechny tyto věci do Bullet Journalu pod nápis Bucket list a zkuste se každý den k vašim cílům posunout. Bucket list může obsahovat skok padákem, tančení v dešti, či pečení dortu... Může to být opravdu cokoliv a je jen na vás, jak velké sny či cíle máte. Když jdou pojmenovat a zapsat do Buja, jsou splnitelné.

 

4) Knihovna

Čtete, nebo teprve chcete začít? Toužíte mít přehled o všech knížkách, které jste již přečetli, na jednom místě? Stačí si do Bullet Journalu nakreslit knihovničku, do které si knížky po dočtení budete zapisovat. Tento úkol můžete klidně rozšířit o psaní recenzí ke knížkám, opět je to jen a jen na vás. Tento úkol jsem zařadila i z důvodu, že čtení nás výrazně posouvají v seberůstu a knihy nám něco pokaždé do života dají.

 

5) Připomínky a poznámky pro sebe

Na toto cvičení vám stačí si do zápisníku vyrobit nebo koupit obálku a vkládat dovnitř připomínky a poznámky k sama sobě. Popřemýšlejte, co by jste chtěli, aby vám dnes někdo řekl. Protože ve skutečnosti v sobě toto očekávání nemusíte držet. Dáme si opět příklad - potřebujete ráno slyšet, že další den zvládnete a že jste na to dost silní. Napište si to na lísteček a nechte si ho na stole na probuzení. Ráno si lísteček přečtete a hodíte si ho do obálky v Buju. Zpětně se můžete podívat dovnitř a třeba zjistíte, jak jste se od minula posunuli a psané věci již dnes berete jako samozřejmost. Může to vypadat také tak, že se v něčem chcete zlepšit - napíšete si to, co už nechcete dál dělat (ať už je to nějaký zlozvyk či cokoliv jiného) a opět to funguje na stejném principu.

 

 Bullet Journal_08_ctverec_komprese

Bullet Journal obecně pomáhá rozvíjet kreativitu, produktivitu a zlepšování sama sebe. Ještě lepší je, když máte zápisník, který vám dělá radost svým vzhledem a můžete ho s sebou nosit i do práce, či školy. Jestli se momentálně chystáte s Bullet Journalingem začít, doporučuji si pořídit Bullet Journal zápisník od Creativek, který má vše potřebné - od tečkovaných vysoce gramážovaných papírů, až po poutko na pero a dvě stužky na zakládání stránek. K tomu všemu je ve všech ohledech velmi kvalitní, stylový, cenově dostupný a hlavně vyrobený v Česku.

 

 Zdroj fotografií: Canva.com